Miód i miód pitny

W tej sekcji dowiesz się, jak działa mechanika miodu i miodu pitnego, jak rozpocząć jego produkcję i utrzymać wojsko konsumujące miód pitny.

Spis treści:

Wstęp Miód a miód pitny Produkcja miodu i miodu pitnego Budynki pomocnicze (aka młyn, piekarnia) Nakładki na budynki miodowe Miodowe wojsko Osiągnięcia

Wstęp

W czerwcu 2020 roku do Empire została dodana nowa mechanika, podobna do produkcji i zużycia żywności - miód oraz miód pitny. Oba te surowce możesz produkować, pozwalają one na wykonywanie badań i utrzymywanie wojska.

Po lewej miód, po prawej miód pitny

Cały proces jest dosyć skomplikowany, dlatego aby dobrze zrozumieć, jak działa miód pitny i jak go produkować aby utrzymywać wojsko miodowe, dokładnie przeczytaj cały poradnik.

Aby rozpocząć swoją przygodę z miodem i konsumującym go wojskiem, musisz posiadać min. 650 poziom legendarny i ulepszyć warownię na poziom 6 oraz magazyn na poziom 8. Gdy będziesz mieć te budynki w wybranym zamku (sugerowany główny lub posterunek), możesz rozpocząć budowę infrastruktury miodowej, konieczną do dalszego rozwoju.


Miód a miód pitny

Aby zrozumieć system miodowy (tak będzie określana cała sfera gry skupiona wokół produkcji, werbunku, budynków itp.) trzeba rozróżniać miód od miodu pitnego.

Miód

jest surowcem takim jak np. żywność, za jego produkcję odpowiadają pasieki.
Sam w sobie miód nie jest konsumowany przez żadne jednoski, jest częścią składową do produkcji miodu pitnego (o jego produkcji później).
Pasieki mają 15 poziomów ulepszania, których podnoszenie kosztuje żetony budowy i ulepszania.Miód pitny

to surowiec konsumowany przez wojsko miodowe, wytwarzany w browarze. Zużycie miodu pitnego może być zmniejszone przez destylarnię, która działa na zasadzie piekarni.


Produkcja miodu i miodu pitnego

Produkcja miodu (pasieki)

Tak jak wspomniano wcześniej, miód jest wytwarzany w pasiekach. Aby je odblokować, musisz wykonać badanie w sali legend. Każda z nich produkuje konkretną ilość miodu w zależności bonusów opisanych niżej. Możesz zbudować 10 pasiek w każdym zamku. Wszystkie będą pracowały pod pełnym 100% obciążeniem. Koszt budowy to 160 żetonów budowy i 300 żetonów ulepszenia.

Produkcja miodu pitnego (browar)

Miód pitny powstaje w nieco odmienny sposób, jest wytwarzany w budynku zwanym browarem. Aby go odblokować, musisz wykonać badanie w sali legend.
Następnie wybuduj go w zamku, w którym chcesz produkować miód pitny, czyli tym samym trzymać miodowe wojsko. Koszt jest taki sam jak pasieki. Pamiętaj, że w takim zamku musi być magazyn podniesiony do 8 poziomu.

Browar produkuje miód pitny wykorzystując miód i żywność. Aby produkcja się rozpoczęła, musisz wejść do interfejsu browaru (z menu kołowego) i przesunąć suwak o żądaną ilość.

Zależnie od jego poziomu zużywane jest więcej lub mniej miodu i żywności. Po ulepszeniu browaru na 9 poziom zacznie on zużywać o 1/5 mniej żywności i o 1/3 mniej miodu.
Bazowo, browar konwertuje 5 żywności i 3 miodu na 1 miód pitny. Taka wymiana daje 1 miód pitny, który jest następnie przemnażany przez wszelkie bonusy wymienione poniżej.

W tym przypadku browar produkuje bazowo 500 jednostek miodu pitnego, lecz ta wartość jest mnożona przez niżej wymienione czynniki. Możesz sprawdzić wpływające na produkcję miodu pitnego mnożniki klikając na "i" w prawym górym rogu interfejsu produkcji.

Jak widać, mnożniki zwiększyły podstawową produkcję z 500 do 2376 na godzinę.

Bonusy wpływające na produkcję:

Badania Poziom Bonus Cena (w monetach)

Słoje z miodem

Zwiększa produkcję miodu

Poziom 1

4% 27 mln

Poziom 2

8% 31,5 mln

Poziom 3

12% 36 mln

Poziom 4

16% 40,5 mln

Poziom 5

20% 45 mln
Łączny koszt badania: 180 mln monet

Północne kufle

Zwiększa produkcję miodu pitnego

Poziom 1

4% 27 mln

Poziom 2

8% 31,5 mln

Poziom 3

12% 36 mln

Poziom 4

16% 40,5 mln

Poziom 5

20% 45 mln
Łączny koszt badania: 180 mln monet
Koszt całkowity: 360 mln monet

Produkcja podstawowa w zależności od poziomu browaru

Po ulepszeniu browaru zwiększa się produkcja podstawowa miodu za każde z 10%. Proporcjonalnie zwiększa się także zużycie żywności oraz miodu.

Poniżej przedstawiona została rozpiska produkcji podstawowej miodu pitnego oraz zużycia substraktów (WARTOŚCI DLA 10% nastawienia browaru):

Skutki produkcji miodu pitnego przez browar, limity

Browar do produkcji miodu pitnego wykorzystuje żywność, dlatego dla ułatwienia gdy jest on aktywny, twoja produkcja jedzenia jest po prostu zaniżana o wartość, którą browar aktualnie wykorzystuje.

To oznacza, że minus na zamku się zwiększy i musisz to przewidzieć podczas gromadzenia żywności. Aby pomóc w utrzymaniu jedzenia w odpowiedniej ilości, możesz ustalić limit ilości żywności na zamku.
Gdy ilość jedzenia spadnie poniżej ustalonego limitu, produkcja w browarze zostanie zatrzymana, a produkcja żywności wróci do normy.
Uwaga! To oznacza, że produkcja miodu pitnego zostanie zatrzymana i twoje jednostki miodowe będą generować większy minus!

Istnieje także limit ilości miodu, lecz nie ma on sensownego zastosowania. Pamiętaj jednak, że jeśli zużycie miodu przez browar przekroczy jego produkcję, działanie browaru zostanie przerwane z powodu braku składnika (miodu).

Uwaga! Gdy w twoim zamku zabraknie żywności, browar zredukuje produkcję, aby uchronić jednoski żywnościowe przed śmiercią. To jednak naraża wojsko miodowe na zgon, ponieważ minut miodu pitnego wzrośnie!


Budynki pomocnicze (aka młyn, piekarnia)

Podobnie jak żywność, miód pitny jest modyfikowany przez kilka budynków, które zostały opisane poniżej.

Aby je odblokować, musisz wykonać badania w sali legend (minimum 600 poziom legendarny) za groszaki.

Miodowe ogrody to budynek który działa tak samo jak młyn. Zwiększa produkcję miodu o 10% za każdy poziom, maksymalnie 6 z bonusem 60%.

Warsztat beczek funkcjonuje identycznie jak młyn czy miodowe ogrody, lecz zapewnia bonus do produkcji miodu pitnego (bonus od budynku na liście boosterów w browarze).

Destylarnia miodu pitnego to odpowiednik piekarni, lecz działa na wojsko miodowe. Zmniejsza zużycie miodu pitego przez jednostki w zamku o 5% za każdy poziom, maksymalnie 8 z bonusem 40% (identycznie jak w przypadku piekarnii).


Nakładki na budynki miodowe

Aktualnie w grze nakładki które można włożyć w budynki infrastruktury miodowej są dostępne do wytworzenia za surowce z wydarzenia "za Horyzontem".
Poniżej opisane są wszystkie dostępne elementy budynków.

Podstawowa produkcja miodu pitnego

Umieszczana w: Browar

Ta nakładka zwiększy podstawową produkcję miodu pitnego w browarze. Zostanie ona przemnożona przez wyszystkie bonusy.

Produkcja miodu pitnego sprzed wieków

Umieszczana w: Browar

Ten element budynku zwiększa produkcję miodu pitnego o stałą wartość, 5100 szt./godz. na 1 poziomie.

Uwaga! Możesz umieścić ten element w browarze i ustawić w nim suwak na 0%. Dzięki temu browar nie będzie zużywać żywności, ale będzie produkować 5100 szt. miodu pitnego na godzinę dzięki nakładce! Zrzut ekranu poniżej

Ten element budynku jest wydajniejszy i bardziej opłaca się go wykonywać.


Podstawowa produkcja miodu

Umieszczana w: Pasieka (max 10 w zamku)

Ta nakładka zwiększy podstawową produkcję miodu w pasiece. Działa tak samo jak nakładki na podstawową produkcję żywności.

Produkcja miodu sprzed wieków

Umieszczana w: Pasieka (max 10 w zamku)

Ta nakładka zwiększy finalną produkcję miodu na godzinę o 1100 na pierwszym poziomie. Działa tak samo jak nakładka na +1100 żywności z horyzontu.


Magazyn i magazyn sprzed wieków miodu pitnego

Umieszczana w: Warsztat beczek (max 1 w zamku)

Obie nakładki zwiększają pojemność magazynu na miód pitny.

Magazyn i magazyn sprzed wieków miodu

Umieszczana w: Miodowe ogrody (max 1 w zamku)

Obie nakładki zwiększają pojemność magazynu na miód.


Miodowe wojsko

Na ten moment w grze są dostępne 4 rodzaje jednostek miodowych:

Aby móc werbować to wojsko, musisz ulepszyć koszary do poziomu 14 (wręcz) i 15 (dystans). To z kolei wymaga wykonania badania w sali legend.

Wojsko miodowe ma 10 poziomów ulepszeń. Każdy poziom zwiększa parametr główny (wręcz lub dystans obrony lub ataku) o 10 (siła bojowa). Po każdym ulepszeniu koszt werbunku wojska wzrasta o 10 monet za sztukę. Koszt ulepszenia jednostek miodowych to 200 groszaków za jeden poziom. Można tego dokonać z poziomu ostatniej zakładki sali legend (jednostki suwerena).

Aby odblokować ulepszanie obrońców, musisz najpierw wymaksować poziom atakujących.


Osiągnięcia

Wraz z infrastrukturą miodową do gry wprowadzono 6 nowych osiągnięć: